Zvedák aneb jak vybrat kvalitní a spolehlivý hever?

02.06.2021

Zvedáky na auta jsou nedílnou součástí každé dobře vybavené dílny. Ani nejšikovnější mechanik totiž nedokáže relativně těžké osobní auto zvednout bez pomoci spolehlivého a kvalitního heveru. Jenomže na trhu se nachází velké množství různých typů a tvarů zvedáků, které se vzájemně liší nejenom pevností své konstrukce, ale také systémem ovládání nebo nosností. Podle čeho tedy vybrat ten nejlepší hever?

Nosnost je hlavním parametrem výběru

Zvedák do pneuservisu vybírejte především podle hmotnosti aut, která potřebujete servisovat. Nosnost je vyjádřena v kilogramech a představuje hranici nejvyšší možné váhy, jež je zvedák schopen unést. Vždy je samozřejmě lepší zakoupit zvedák s vyšší nosností, abyste měli bezpečnostní rezervu. Nejběžnější hevery disponují nosností kolem 3,5 tuny, což bohatě stačí ke zvednutí jakéhokoliv osobního auta. Chcete-li servisovat nákladní automobily nebo velké dodávky, volte raději hever s nosností nad 10 tun.

Jak vysoko je možné auto zvednout?

Dalším podstatným parametrem při výběru heveru je výška, do níž chcete vozidlo zvednout. Nejde však pouze o to zvednout auto do maximální výšky, protože zejména sportovní auta mají velice nízký podvozek. Do prostoru mezi prahy a podlahou dílny se tak objemnější zvedáky nemusejí vejít. V pneuservisu však nepotřebujete auta zvedat až ke stropu. Bohatě si vystačíte s běžným zvedákem se zdvihem od 250 do 300 milimetrů. Vyvažovačky kol se pak postarají o dokonalé vyvážení sundaných kol.

Kolik zvedák stojí?

Není pochyb o tom, že taková vyvažovačka kol nebo zouvačky pneumatik nepatří mezi levná zařízení. Zvedáky však mají v oblasti ceny obrovskou výhodu, protože je pořídíte doslova za hubičku. Většinu běžných heverů, které upotřebíte v pneuservisu, lze koupit do 10 tisíc korun. Navíc se můžete spolehnout na skvělou kvalitu výroby, vysokou odolnost a dlouhou životnost. Vyvažovačka nebo zouvačka kol však bez kvalitního heveru nedokáže fungovat, a proto byste na jeho pořízení určitě neměli šetřit.

Zouvačka patří společně se zvedákem k základnímu vybavení pneuservisu. Bez heveru se neobejde žádný mechanik, a pokud se rozbije, jsou vám ostatní specializované přístroje k ničemu.