Zahradní kompostér není nikdy na škodu

30.05.2020

Nemusíte patřit mezi stoprocentní ekology a ochránce přírody, abyste věděli, že kompostér je ideální volbou pro vaši zahradu. Zbaví vás totiž veškerého přebytečného přírodního odpadu, od posekané trávy, po zbytky jídla či kusy vytrhaného plevelu a uschlých květin a usnadní vám práci.

Dřevěný kompostér s přepážkou
Dřevěný kompostér s přepážkou

Vyberte si vhodný materiál

Pro kompostér se většinou doporučuje dřevo, ale může být také plast nebo drát. Dřevo je z těchto možností asi nejvhodnější. Často se používá právě jehličnanové dřevo, které bývá také naimpregnováno, čímž zabraňuje napadení škůdci a návštěvě nevítaných hostů. Díky tomu také není potřeba žádná nadbytečná ochrana materiálu. Postačí jen koupě a odpad, o zbytek se už postará sám. Pro ochranu před hlodavci se ještě doporučuje podložit jej pletivem, čímž zatarasíte cestu zvědavým hlodavcům.

Na co je potřeba si dát pozor

Před koupí kompostéru je dobré si uvědomit, k čemu opravdu slouží. Stalo se to už mnohokrát, že si lidé tento pojem spojili dohromady s obyčejným odpadem, a tak se z jejich kompostu stala časem hromada smetí, nikoli přírodního hnojiva. Využít se dá například papír nebo vlnitá lepenka, ale co rozhodně zde nepatří kamení, plastové částice, popel z uhlí, psí nebo kočičí exkrementy či kusy dřeva. Pro tyto látky je potřeba najít své vlastní místo, nejlépe koš na směsný odpad. Svého pomocníka si pak můžete umístit, jak jen chcete.

Netradiční dárek

Může se to zdát jako zvláštní volba, ale i kompostér může být ideálním adeptem na narozeninový dárek. Pokud víte o někom, kdo se zrovna přestěhoval a baví ho práce na zahradě, s tímhle bezpochyby nešlápnete vedle. Nepatří to totiž mezi nejdražší položky, co se zahradních pomůcek týče. Cena se zpravidla liší podle velikosti a startuje zhruba už na šest seti korunách. Využít se dá pořád na zeleně plné zahradě, ale i na mnohem menším pozemku. Hodí se zkrátka všude.

Zvažujete-li nákup tohoto pomocníka a nevíte si rady, nebojte se obrátit na odborníky. V dnešní době už existuje řada spolehlivých firem.