Sporák na tuhá paliva má na určitých místech stále svůj prostor. Kde jej využít?

02.06.2021

Možná si budete říkat, že sporák na tuhá paliva už v 21. století nemůže zaujímat žádný prostor v moderní domácnosti. Opak je ovšem pravdou, protože tento spotřebič stále nachází své uplatnění ať už v garážích, dílnách či dokonce rustikálních chatách a chalupách. To ovšem neznamená, že by byl sporák na tuhá paliva pouhou dekorací, protože jej můžete využít k běžnému vaření a topení.

Jak vypadá moderní sporák na tuhá paliva?

Moderní sporák na tuhá paliva je sice zařízení vyrobené z prvotřídních materiálů prostřednictvím propracovaného technologického postupu, ale přitom si stále zachovává své rustikální tvary. Samozřejmostí je prostorné topeniště, do něhož se vejdou i větší polena. Při přípravě dřeva tak ušetříte spoustu času a námahy, protože nebudete muset špalky štípat na drobné třísky. Velkou výhodou sporáku na tuhá paliva je i trouba, která disponuje vynikajícími pečícími vlastnostmi.

Kde se dá sporák využít?

Kamna na tuhá paliva mají celou řadu využití. Většina z vás je bude pravděpodobně používat pouze jako topné zařízení v garáži nebo na chatě či chalupě. Moderní kamna jsou ovšem určena také na přípravu jídla na varné ploše a pečení v troubě. Jste-li pamětníci, můžete se pořízením kamen na tuhá paliva vrátit do dětských let, kdy elektrické spotřebiče ještě nebyly tak rozšířené. Navíc zdarma dostanete několik plechů a pekáčů, takže se ihned můžete pustit do vaření.

Jak o takový sporák pečovat?

Ani krbová kamna ovšem nejsou dokonalá, a proto vyžadují perfektní servis a pravidelnou péči. Nejedná se však o nic složitého, s čím byste si nedokázali poradit. Zpravidla se jedná o odstraňování připálených zbytků z ploten a pravidelné vynášení popelníku. Po zimě nebo dlouhém nepoužívání se také doporučuje plotny potřít tukem. Tím je varná plocha ochráněna před korozí, a navíc je zabráněno zažírání nečistot.

Máte-li rádi rustikální životní styl, rozhodně zapřemýšlejte nad pořízením sporáku na tuhá paliva. Jejich koupě rozhodně nebudete litovat.