Montáž tepelných čerpadel aneb jak vybrat vhodný topný systém?

05.04.2021

Tepelná čerpadla jsou v současné době hojně využívána jak v novostavbách, tak ve starších a rekonstruovaných nemovitostech, kde nahrazují kotle na pevná paliva. Prostřednictvím dotací je pořízení čerpadla relativně levné, a navíc se vynaložené prostředky ekonomicky navrací. Ještě před nákupem topného systému byste měli mít zmapované jednotlivé typy a neměli byste podceňovat ani montáž tepelných čerpadel.

Který typ čerpadla zvolit?

Montáž tepelných čerpadel v zásadě závisí hlavně na typu nového topného systému. Čerpadla se dělí podle systému získávání tepla na voda-voda, země-voda, vzduch-voda a vzduch-vzduch. Při výběru toho nejvhodnějšího topného systému berte v úvahu nejenom umístění vaší nemovitosti, ale také místní podmínky. Nemá smysl pouštět se do koupě čerpadla voda-voda, když na pozemku nemáte dostupnou studnu. Aktuálně tím nejpopulárnějším typem jsou tepelná čerpadla vzduch-voda nabízející optimální poměr ceny a výkonu.

Jaký zvolit výkon čerpadla?

Dalším důležitým kritériem výběru tepelného čerpadla je výkon. Stěžejní informací by pro vás měla být tepelná ztrátovost nemovitosti, od níž byste se měli odrazit. Platí pravidlo, že pod tuto hodnotu byste rozhodně neměli jít. Tepelným čerpadlem s výkonem 7 kW těžko vytopíte dům se ztrátou 12 kW, to je hloupost. K výkonu samotného topného systému nezapomeňte připočítat ani další faktory, například ohřev teplé vody nebo ohřev vody v bazénu.

Kde čerpadlo koupit?

Jakmile máte jasnější představu o tom, jaké tepelné čerpadlo chcete, nastává další zásadní krok. Tím je výběr vhodného dodavatele. Určitě byste se měli obrátit na renomovanou společnost s dobrými referencemi, která se kromě tepelných čerpadel specializuje i na montáž klimatizací. Zkušení technici bez větších problémů instalují všechny typy topných systémů značek HOTJET, Vaillant nebo LG. Samozřejmostí je i servis tepelných čerpadel.

Revize, servis a montáž tepelných čerpadel a klimatizace provádí šikovní technici, kteří navíc prochází pravidelnými školeními, aby udrželi krok s moderními trendy. Jenom tak je zajištěna maximální účinnost instalovaných tepelných čerpadel.