Kontaktní ekzém a vyrážka: Jak na jeho léčbu?

11.03.2022

Kontaktní ekzém je rozdělován na dav druhy - iritační a alergický. Dle toho se následně odvíjí také vhodná léčba. V některých případech se dokonce můžete vyhnout používání kortikosteroidů, které mají řadu vedlejších účinků.

Iritační kontaktní ekzém

Iritační kontaktní ekzém je často zkráceně označován jako IKD. Způsobovat ho může obrovské množství dráždivých látek v našem okolí. Reakce se přitom objeví jen na postiženém místě, jelikož tělo nevyvolává imunitní odpověď. Pro léčbu je tedy klíčové odhalit danou dráždivou látku a tu omezit. Během akutní fáze, kdy se objeví vyrážka, je třeba použít krémy. Ty jsou často na lékařský předpis na bázi kortikosteroidů. Ani ty však nemusí být spolehlivým řešením, pokud se nepodaří odstranit původce problému.

Alergický kontaktní ekzém

Alergický kontaktní ekzém je často způsoben jedním alergenem, ve vzácných případech až pěti alergeny. Tělo vyvolává imunitní reakci a ekzém se tak může objevit kdekoliv na těle, nejen v místě vstupu alergenu. Mezi další příznaky patří kašel, teplota či bolesti břicha. Pro léčbu je klíčové najít alergen, který spouští alergickou reakci. I v tomto případě jsou jednou z možností léčby krémy.

Mast na ekzém bez kortikoidů

Vzhledem k tomu, že krémy na bázi kortikosteroidů sice mohou být účinnou pomocí v boji s ekzémem, ovšem jsou provázeny řadou nežádoucích účinků, je důležité najít vhodnější řešení. Tím může být mast na ekzém bez kortikoidů Dermaguard. Posiluje oslabenou kožní bariéru a tím zvyšuje odolnost pokožky vůči alergenům a dalším dráždivým látkám. Po aplikaci zůstává na pokožce ochranná vrstva na 4-6 hodin.

Alergie mohou být velmi nepříjemné, obzvláště během akutní fáze reakce, kdy je pokožka rudá, pálí a svědí. Rychlým řešením může být právě Dermaguard.