Jak ušetřit za plyn už v další topné sezóně?

09.07.2020

Pomalu ale jistě končící zima byla tento rok relativně mírná, a domácnosti v ČR tak za plyn zaplatí méně, nicméně další topná sezóna klidně může být o to horší. A z toho důvodu můžete již teď na jaře zauvažovat nad změnou dodavatele zemního plynu. Pojďme si proto ukázat, co přesně tato změna obnáší, kolik korun ušetříte a jak vybrat ten nejlevnější plyn.

Dodavatel levného plynu
Dodavatel levného plynu

Levný plyn je stejně kvalitní jako ten drahý

Zemní plyn, který skrze potrubí obdržíte, bude mít naprosto stejnou kvalitu, ať ho budete mít od jakéhokoliv dodavatele. Pořád poběží o stejnou komoditu, kterou k vám dovede distributor. Jak se tedy může stát, že někteří dodavatelé plynu poskytují levný plyn a jiní ne? Důvodů je poměrně hodně. Velký podíl na tom má schopnost dodavatelů nakoupit plyn levně na komoditních burzách. Ve výsledné ceně za plyn se pak projeví také celková efektivita dodavatelské firmy. V některých se totiž stále topí v haldách papírů a jinde přitom mají všechno elektronické. Různí se i cenové politiky dodavatelů. Někteří tedy kupříkladu sníží cenu velkému odběrateli, aby si ho udrželi, ale přitom musí navýšit cenu menším odběratelům. Jinde mají ceny nastaveny rovnoměrněji, čehož využívají hlavně domácnosti, které povětšinou tahají za ten nejkratší konec provazu.

Spočítejte si, kolik korun vám změna dodavatele ušetří

Beze sporu není moc rozumné změnit dodavatele pouze na základě jeho reklamy. Před každou změnou dodavatele by měl být proveden propočet, který nám napoví, zda se vám tato změna vůbec vyplatí. Abyste nemuseli nic počítat, je zde pro vás připravena tak zvaná kalkulačka plynu, která vše vypočte za vás. A kolik že můžete změnou dodavatele ušetřit? Úspory se poměrně různí dle toho, zda plyn používáte jenom k topení nebo i vaření, ale zpravidla se jedná o tisíce ročně.