Jak se začít mít ráda: Naučte se vztahu k sobě samým

13.05.2023

V životě přicházejí různé situace, kterým musí člověk čelit. Mohou se týkat pracovního i osobního života. Není to kolikrát procházka růžovou zahradou, co lidé prožívají. Velmi často se nesou různá psychická zranění ze svého dětství, jež negativně ovlivňují jejich dospělý život. Z toho pak vznikají nezdravé závislosti na druhých, nejčastěji na partnerovi, nebo žárlivost, která ale vychází z nízkého sebevědomí. A to opět může mít původ v dětství. Jak z toho kolotoče ven? Jak se začít mít ráda?

Co to znamená se mít rád

Jak vás mohou mít rádi cizí lidí, když vy sami se rádi nemáte? Mezi tímto je totiž přímá souvislost. Mít se rád znamená mít k sobě pozitivní vztah, vážit si sebe samého a být se sebou spokojený. Není vždy jednoduché toho docílit, protože lidé prostě neví, jak se začít mít rád. Ono to nefunguje tak, že ráno vstanete, podíváte se do zrcadla a řeknete si, mám se rád. Ale na druhou stranu, pokud si tuto větu budete pravidelně opakovat, tak jí nakonec uvěříte. Jak se začít mít ráda?

Cesta k získání kladného vztahu k sobě samým může být pro někoho trnitá. Vede přes péči o tělo a duši prostřednictvím meditace či relaxace, pravidelným cvičením, zdravou stravou, ale také zdravými vztahy s ostatními lidmi.

Hledání radosti

Ke spokojenému životu nepatří jen mít rád druhé lidi, ale také sebe. Když si sebe nevážíte, pak budete navazovat nezdravé vztahy plné závislosti. Jak začít mít rád sám sebe? Třeba tím, že si budete dělat drobné radosti. Těmi může být procházka přírodou, dobrý skutek, četba knihy, poslech hudby. Nemusí vás to nic stát, jen byste z této činnosti měli mít dobrý pocit.

Péče o tělo

Jak se začít mít rád, když nevíte, jak na to? Kromě psychické roviny k tomu patří i rovina tělesná. Měli byste dbát o své tělo, pěstovat fyzickou aktivitu, která přispívá k tomu, že se budete dobře cítit. Jestliže si ale nevíte rady, můžete se obrátit na odborného kouče, který vás navede na tu správnou cestu.

Věříte, že by vám odborný kouč mohl pomoci se mít zase rád?