Dámský striptýz aneb kam sahá historie erotických show?

17.01.2021

Erotické vystoupení v podobě striptýzu se stalo v průběhu vývoje lidstva oblíbenou kratochvílí nejenom lepších vrstev, ale také obyčejných pracujících. Striptýz ve své moderní podobě však nemá tak silnou tradici, jak byste možná čekali. K prvnímu veřejnému vystoupení totiž došlo teprve v roce 1884. Není však pochyb o tom, že erotické show byly organizovány ještě o mnoho let předtím, než lidstvo poprvé použilo oficiální výraz striptýz.

Jaké bylo první vystoupení?

Striptýz Praha poskytuje v baru uprostřed hlavního města prvotřídní vystoupení, kde se nadaní striptéři a striptérky předvádí svým divákům. Jenomže před více než 100 lety vypadaly erotické show o trochu jinak. K prvnímu oficiálním vystoupení došlo 13. března 1884 v Paříži, kdy se modelka nadšeně předváděla před uzavřenou skupinou vybraných malířů. Vystoupení získalo obrovský ohlas, načež se začalo pořádat mnohem víc erotických vystoupení pro soukromé společnosti. Úřady však pro erotické show pochopení neměly, a proto neváhaly udělovat pokuty.

Jak obelhat policii?

Historicky první oficiální dámský striptýz se odehrál v Paříži roku 1907. Tehdy se poprvé jednalo o veřejné vystoupení, což bylo do té doby zcela nemyslitelné. Show však musela být od majitelů proslulé Moulin Rouge promyšlená tak, aby nebyly pohoršeny oficiální orgány a zároveň aby bylo potěšeno oko nadšených přihlížejících. Z dnešního pohledu byla inkriminovaná scéna hodně obezřetná. Tanečnice se postupně svlékla až do noční košile, načež byla zatažena opona. V žádném případě tak nemůžeme mluvit o nahotě, ale na počátku 20. století se jednalo o revoluci.

Paříž jako kolébka červené lucerny

Po popularizaci ženských vystoupení se v Paříži rozšířil i pánský striptýz. Postupně se tak erotická vystoupení objevila ve všech pařížských klubech. Všechna děvčata i pánového se ovšem nesvlékali donaha, protože naopak nechávali velkou část vzrušujících snů na divákovi. Obecenstvo bylo totiž rádo v pozici slídilů, jejichž jediným úkolem bylo popustit uzdu fantazii a představit si objekt své sexuální vášně zcela bez oblečení a v intimní chvilce.

Striptýzové show mají obrovskou tradici a jejich prvopočátek sahá až do Paříže. Moderní erotické show se však s těmi historickými nedají vůbec srovnávat.