Co je holotropní dýchání: Naučí vás najít v sobě podstatu svého já

13.06.2023

Jsou v životě člověka okamžiky, kde se po psychické stránce necítí právě nejlépe. Většinou za to může dlouhotrvající stres, který zažívá ve svém zaměstnání nebo v osobní rovině. Nároky společnosti sílí, je třeba být výkonný v každém směru. Stres je ale původcem mnoho zdravotních problémů, je proto třeba ho eliminovat. Co je holotropní dýchání a jak může být nápomocné v boji proti stresujícím situacím?

Holotropic breathwork

Proti stresu každému zabírá něco jiného. Někdo vsadí na sport, jiný se začne rýpat v záhonech na zahradě. Další si pustí uklidňující hudbu nebo vyzkouší některou z meditačních metod. Zde by se ke slovu mohlo dostat holotropic breathwork neboli holotropní dýchání, které umožňuje prozkoumávat svůj vnitřní svět a posílit sebepoznání a osobní růst. S jeho pomocí lze dosáhnout různých cílů – léčit stres i traumata, zlepšit své fyzické a duševní zdraví či rozvíjet duchovno a hlubší význam života jako takového.

Holotropní dýchání kurz

Ke zvládnutí této metody je vhodné absolvovat holotropní dýchání kurz, který naučí správný postup. U nás se tomu věnuje hudebník a facilitátor Roman Petrov, jenž pořádá duchovní workshopy na profesionální úrovni, přičemž spolupracuje s certifikovanými facilitátory. Ti dbají na své průběžné zdokonalování z hlediska profese, etiky i duchovna. Zároveň je jeho Holotropic Bohemia členem European Association for holotropic Breathwork.

Co je holotropní dýchání

Odpovědět na otázku, co je holotropní dýchání, je poměrně snadné. Jedná se o způsob zrychleného dýchání, které je kombinované s rytmickou hudbou. Dohromady vytvářejí prostředí pro lepší okysličení mozku, což vede k hlubokým duchovním prožitkům. Cvičení se praktikuje ve dvojici, kdy jeden cvičí a druhý dohlíží na to, aby vše probíhalo v bezpečném prostředí. Pro některé jedince je toto cvičení ale nevhodné. Týká se to především těch, kteří trpí srdečním onemocněním, vysokým krevním tlakem nebo psychickými poruchami. Zde se nabízí jako vhodné konzultovat svůj zdravotní stav se svým ošetřujícím lékařem. 

Už jste někdy praktikovali některý ze způsobů meditace?