Respirátor FFP2 aneb z čeho je vyrobena kvalitní ochrana dýchacích cest?

30.03.2021

Téma ochrany dýchacích cest je v současné době hodně diskutované. Mnohé klinické studie totiž jasně prokázaly, že kvalitní respirátory dokáží zásadním způsobem zabránit vniknutí virových kapének do sliznic. Tím pádem jste ochráněni od zákeřného onemocnění Covid-19, které sice na první pohled vypadá jako obyčejný zápal plic, ale lidem se slabší tělesnou konstitucí může přivodit nemalé komplikace.

Z čeho je respirátor FFP2 vyroben?

Respirátor FFP2 je dnes považován za minimální úroveň ochrany, která je povinná pro všechny občany České republiky. I když se upuštění od obyčejných látkových roušek zdálo jako nesmyslné opatření, z hlediska epidemiologického se tyto ochrany dýchacích cest nemohou srovnávat. Respirátor je vyroben ze speciální netkané textilie, díky čemuž je pohodlnější a mnohem účinnější než doma šité roušky. Hlavní rozdíl je v dokonalosti těsnění okolo nosu a brady.

Kde používat respirátor FFP3?

I když je respirátor třídy FFP2 považován za velmi účinnou ochranu, existují místa, kde je i tato ochrana dýchacích cest nedostačující. Jedná se hlavně o zdravotnická zařízení a zařízení sociálních služeb, kde se pracovníci pohybují kolem osob s chatrnějším zdravím. Respirátor FFP3 však dokáže zabránit průchodu až 99,9 % všech virů a kapének, takže poskytuje téměř dokonalou ochranu. Samozřejmostí je dobrá tvarovatelnost, neboť je nezbytné, aby maska perfektně přilnula k obličejovým partiím.

K čemu slouží antigenní testy?

Při epidemii je důležité nejenom chránit dýchací cesty, ale také podstupovat preventivní opatření. Mezi ně se řadí antigenní testy, s jejichž pomocí je možné diagnostikovat onemocnění Covid-19 během několika minut. Při jejich použití bychom měli myslet i na ekologii. Antigenní testy neinvazivní na kraj nosu i pro děti jsou vyrobeny převážně z papíru, díky čemuž se likvidují v obyčejném komunálním odpadu. Tím pádem představují antigenní testy LEPU prakticky nulovou zátěž pro ekologii.

Prakticky dokonalou ochranu dýchacích cest vám poskytne pouze respirátor třídy FFP3. Pro běžné používání v obchodech nebo veřejně přístupných budovách ovšem vystačíte i s respirátorem FFP2.